11 kwietnia 2025 roku w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie odbyła się konferencja z okazji Światowego Dnia Chorych na Chorobę Parkinsona. Wydarzenie zorganizowane przez Fundację Chorób Mózgu zgromadziło ekspertów, pacjentów oraz przedstawicieli instytucji publicznych, którzy wspólnie dyskutowali o wyzwaniach związanych z leczeniem tej choroby w Polsce.
Kluczowe tematy konferencji
1. Wyzwania w leczeniu choroby Parkinsona w Polsce
Prof. dr hab. n. med. Jarosław Sławek, podkreślił konieczność skoordynowanej opieki nad pacjentem. Zwrócił uwagę na potrzebę współpracy wielu specjalistów, takich jak neurolodzy, psychiatrzy, psycholodzy, logopedzi, dietetycy czy rehabilitanci, w ramach centrów referencyjnych. Wskazał również na niedostateczną organizację leczenia chirurgicznego, zwłaszcza w kontekście głębokiej stymulacji mózgu (DBS), oraz na konieczność poprawy współpracy między różnymi departamentami Ministerstwa Zdrowia.
2. Dostęp do nowoczesnych terapii
Wojciech Machajek z Fundacji Chorób Mózgu podkreślił, że dostęp do leczenia w programie B.90, kierowany do pacjentów w zaawansowanym stadium choroby wpływa również na całe otoczenie pacjenta, a ułatwienie codziennego samodzielnego funkcjonowania przedłuża tzw. "miesiąc miodowy" . Zwrócił uwagę, że w Polsce wciąż znajdują się obszary, gdzie pacjenci nie mogą skorzystać z metody leczenia, ponieważ szpitale jej nie realizują lub brakuje odpowiednio przygotowanego zespołu .
3. Rola rehabilitacji w leczeniu choroby Parkinsona
Eksperci zgodzili się, że rehabilitacja jest kluczowym elementem terapii, który w Polsce jest często zaniedbywany. Podkreślono potrzebę zapewnienia pacjentom dostępu do kompleksowej rehabilitacji, która powinna być integralną częścią leczenia choroby Parkinsona.
Uczestnicy konferencji
Wśród prelegentów znaleźli się m.in.:
Prof. dr hab. n. med. Dariusz Koziorowski – Kierownik Kliniki Neurologii, Wydział Nauk o Zdrowiu, Warszawski Uniwersytet Medyczny
Prof. dr hab. n. med. Andrzej Friedman – Twórca i Kierownik Kliniki Neurologicznej w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim w Warszawie
Prof. dr hab. n. med. Tomasz Mandat – Specjalista neurochirurg, Kierownik Kliniki Nowotworów Układu Nerwowego
Joanna Niewiadomska - przedstawiciel Rzecznika Praw Pacjenta
Anna Knopkiewicz – Pacjentka z chorobą Parkinsona, uczestniczka programu B.90
Paweł Kaczmarek – Pacjent z chorobą Parkinsona, uczestnik programu B.90
Wojciech Machajek – Prezes Zarządu Fundacji Chorób Mózgu
Wnioski i rekomendacje
Konferencja podkreśliła potrzebę:
* Zwiększenie dostępności programów lekowych w zaawansowanej postaci choroby Parkinsona.
* Usprawnienia organizacji leczenia chirurgicznego, zwłaszcza w zakresie głębokiej stymulacji mózgu.
* Zapewnienia pacjentom dostępu do kompleksowej rehabilitacji w ramach skoordynowanej opieki.
Eksperci apelowali o pilne działania w celu poprawy jakości życia pacjentów z chorobą Parkinsona w Polsce.
Sponsorem wydarzenia były: Abbvie, Ever Pharma, Formak International