Czym jest kawa z medycznego punktu widzenia i co ma wspólnego z chorobą Parkinsona? Z dr Anną Roszmann rozmawia Wojciech Machajek.

Pan prof. Jarosław Sławek w rozpisce leków i suplementów dla cierpiącej na chorobę Parkinsona mojej żony napisał: „minimum trzy filiżanki czarnej kawy dziennie”. Dlaczego kawa jest tak istotna w tym schorzeniu?

Kawa jest bardzo polecaną substancją w chorobie Parkinsona. Jeśli ktoś nie przepada za jej smakiem, to w chorobie Parkinsona warto ją polubić, ponieważ możemy odnieść bardzo dużo pozytywnych korzyści z picia kawy.

Po pierwsze i najważniejsze – osoby cierpiące na chorobę Parkinsona mają problemy z niedociśnieniem, a kawa, jak powszechnie wiemy, wpływa na podniesienie ciśnienia. Z badań na temat choroby Parkinsona i kawy wynika również, że działa ona protekcyjnie, minimalizując ryzyko wystąpienia choroby. Poza tym zawiera bardzo dużo antyoksydantów oraz przyspiesza perystaltykę jelit, a więc zapobiega zaparciom.

Wiemy już, że kawa ma pozytywny wpływ na chorych, ale jaką kawę pić i jak często?

Aby kawa była efektywna, należy przyjmować odpowiednią jej ilość. Dla długotrwałego działania nie wystarczy jedna filiżanka rano, ale przynajmniej powinny być to trzy kawy dziennie. Jeśli ktoś ma problemy ze snem, to oczywiście ostatnia filiżanka nie powinna być spożywana zbyt późno.

A jaką kawę pić? Oczywiście dobrą, jakościową, ze sprawdzonej palarni. Jeśli mówimy o zdrowej kawie, to powinna to być kawa czarna, odpowiednio przygotowana, bez dodatku cukru i raczej bez dodatku mleka.

Na szczęście coraz popularne są automatyczne ekspresy do kawy. Na rynku można znaleźć również kawiarki – są niedrogie, łatwe w obsłudze i parzą naprawdę aromatyczną kawę, której zapach roznosi się po całym domu.

Tak, ekspres oraz kawiarka daje nam pewność, że przygotowana w nich kawa zachowa wszystkie swoje korzystne działania oraz walory smakowe. Jedne i drugie są zależne m.in. od temperatury wody, która nie może być zbyt wysoka. Dlatego też picie kawy sypanej, zalanej wrzątkiem, nie jest uznawane za dobrą i wartościową kawę. Kawa rozpuszczalna również nie jest najlepszym wyborem.

Bardzo ważne jest to, by pić kawę bez dodatków, zwłaszcza takich, które zawierają cukier. Wszelkiego rodzaju słodycze odpadają, chyba że są to zdrowe, dietetyczne przekąski, zawierające wyłącznie bardzo zdrowe składniki. Alternatywą pozostaje jakościowa gorzka czekolada oraz suszone owoce, ale bez dodatku cukru. Szczególnie warte uwagi są daktyle, naturalnie słodkie i bardzo zdrowe „słodycze”, zalecane nawet u osób chorujących na cukrzycę. Nie wpływają na poziom glukozy, a są bardzo słodkie i zdrowe.

Kawa i daktyle – zdrowy i smaczny duet, pozytywnie wpływający na osoby cierpiące na chorobę Parkinsona. Pani doktor, bardzo dziękujemy za te porady.

Dziękuję bardzo.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

  • Objawy migreny – to nie tylko ból głowy

    2023-10-19

CHOROBY MÓZGU